Mindenki tegye amit tenni kell és minden úgy lesz, ahogy lenni kell

A Fiesz szerint Magyar Péterék idegen érdekek mentén fognak politizálni és odavetik az országot Brüsszel, a multinacionális cégek és a Sorosisták karmai közé.

Évtizedekig vágyakoztunk arra, hogy egyszer majd mi is a civilizált, jóléti társadalmakhoz fogunk tartozni. Megénekeltük dalokban, megírtuk vesekben, mertünk álmodni, ha nem is nagyot, de megindította a szíveket amikor a vén Európáról szólt a dal.

És láss csodát, 2004. május elsején teljesült az álom. az Európai Unió teljes jogú tagállama lettünk. Boldog emberek lepték el az utcákat. Ünnepeltünk. Éreztük, hogy most olyasvalami következik, amitől szebb lehet az életünk. Útlevél és vámellenőrzés nélkül utaztunk. Munkát vállaltunk külföldön. Megynyitottak a világszerte kedvelt gyorséttermek és bevásárló központok. Egyszerű ember számára felfoghatatlan összegű ajándék pénzek kezdtek beáramlani az országba, megadva az esélyt a felzárkózásra. Cserébe annyit kértek, hogy tartsuk be az Unió szabályait. Ezekben a szabályokban semmi nem volt, ami káros lett volna Magyarország számára. Az, hogy a költségvetési hiány ne lépje túl a GDP 3%-át, vagy az, hogy az államadósság nem lehet több, mint a GDP 60%-a, az nem megszorítás, hanem egy racionális gazdasági elvárás. Egy átlagos család se költsön többet annál, mint amennyit megkeres. Az is teljességgel elfogadható, hogy az Unió Alapjogi Chartája garantálja az emberi méltóságot, a szabadságot és a demokráciát.

Ezekre az elvárásokra adta ki az Orbán kormány azt a jelszót, hogy ne táncoljunk úgy, ahogy ők fütyülnek. Merthogy az államháztartás hiánya akkorra már 4,7% volt a 3 helyett az államadósság pedig 60 helyett 78%. Ráadásul jogállami problémák is felmerültek: veszélybe került az igazságszolgáltatás függetlensége, ellehetetlenítették a civil szervezeteket, verseny nélküli közbeszerzésekkel lettek milliárdosok Orbán rokonai, iskolatársa, politikai elvbarátai, a közmédia a kormány propaganda eszközévé silányult, minden beborított a korrupció. Ezt az Európai Unió nem nézhette tétlenül, büntető intézkedéseket foganatosított. Attól kezdve Orbánék szemében „Brüsszel” ellenséggé vált és ezt – sok százmilliárd közpénz forintból – megpróbálták elhitetni a magyar emberekkel is.

Ha gyerekkorod óta arról álmodozol, hogy egyszer majd a válogatottban fogsz focizni, és ez sikerül is, akkor nem teheted meg, hogy a szuverenitásodra hivatkozva nem futsz, amikor a kapitány futást vezényel. Nem te döntöd el, hogy mikor van edzés és azon mit kell csinálni. Nem te mondod meg, hogy melyik poszton fogsz játszani. Nem plakátolod tele az öltözőt azzal, hogy az edző mekkora egy lúzer. Te azt csinálod, hogy teljes erőddel és szíveddel hajtasz a válogatott sikeréért.

Heti szemezgető

A Fidesz szerint nem oké a korábbi kormányra mutogatni a vasút problémái miatt.
Mi például 10 évig hallgattuk azt a Fidesztől, hogy „az elmúlt 8 év”. Az oké volt.

444.hu: Amerika lövi Iránt, Izrael lövi Libanont.
A tűzszünet alatt a Béketanács tagjai önvédelmi bombázást foganatosítanak.

Dinamikusan lépked a volt miniszterelnök, szélesen mosolyog, szerencsére nem veszett el. Minden reggel fél 8-kor bemegy a munkahelyére és dolgozik. Demonstrálja, hogy mi se történt, de ha történt is, őt ugyan nem érdekli. Mit számít, hogy az ember miniszterelnök vagy parlamenti képviselő. Ja, még az sem. Persze igen, tegnap még körülötte forgott a világ, most meg forog vele. Oda a státusz és nem kevésbé az identitás. Az eddigi talpnyalók villámgyorsan eltűnnek. Aki még odajön, az sem úgy köszön már, mint eddig. Neki nem igaza van, hanem igaza lesz. Ez is összedőlt. Minden összedőlt. De erősnek kell látszani, a politikában a gyengeség sohasem kifizetődő. Aztán este, amikor lefekszik, nem lehet tudni meddig hallgatja ébren, hogy milyen az éjszaka csendeje.

Orbán Viktor: Magyarországon nincsen semmilyen migránstábor, migráns sincs, mert az emberek népszavazással eldöntötték, hogy nem lehet.
2016. októberében volt ugyan egy népszavazás, amelynek témája a betelepítés megakadályozása volt, de az a szavazás érvénytelen volt, mert a részvétel nem érte el a szükséges 50%-ot. Erre hivatkozik a volt kormányfő, mint ha az a szavazás bármire is kötelező érvényű lenne. A migráns tábor felállítását egyébként sem gondolták komolyan, csak taktikáztak.

Para Kovács Imre (HVG): A magát következetesen, de tévesen nemzetinek nevező oldal megújulása amúgy is akadozik, és leginkább egy lefejezett csirke ámokfutására emlékeztet a gangon, mivel minden jelenlévő tisztában van azzal, hogy ebből nem megújulás lesz, hanem húsleves – bár kétségtelenül gazdagon.

Orbán a vereség okairól: Soros-világ + Brüsszel + ukránok + multinacionális cégek = vereség.
Vagy inkább: a valóság tudatos és folyamatos átkeretezése + irgalmatlan mennyiségű közpénz vesztette el közpénz jellegét + a választópolgárok komplett hülyének tekintése + dölyf és arrogancia érdemtelenül szerzett hatalmas vagyonokkal = vereség

Nem túl körömrágósra sikeredett a Fidesz tisztújító Kongresszusa. A pártvezetői posztra egy, azaz egyetlen jelölt volt. Választhattak. Mint az MSZMP idejében. Így aztán megválasztották azt az embert, aki a Fidesz kétharmadból Tisza kétharmadot csinált. Ezúton is gratulálunk és köszönjük!

Legyen Ön is milliárdos

Ha valaki hirdetni akar valamelyik televíziós csatornán, vagy egyéb médiumokban, akkor lekéri azokat az adatokat, amelyek segítenek eldönteni, hogy az adott platformon megéri-e hirdetni. Percre pontos adatokat lehet kapni arról, hogy ki nézi, mikor nézi, hányan nézik, hallgatják, hány évesek, megfelelnek-e a célcsoportnak.

Persze olyan is van, hogy a hirdetőt nem érdekli semmilyen adat. Akkor is százmilliókért hirdet havonta egy médiumban, ha fogalma sincs a látogatottságról, a korosztályról, tulajdonképpen semmiről.

Tehát. Kerítesz egy operátort, aki valamelyest ért a WordPress programhoz és megbízod, hogy szedjen össze híreket innen-onnan, amit talál a neten, aztán azokat tegye fel egy weboldalra. Ezek a hírek. Szerkesztőség nincs, újságírók nincsenek, operátor van, aki összeollózza a „híreket”.

És ha a férjed, rokonod, szomszédod, iskolatársad valamelyik minisztériumban magas pozíciót tölt be, kvázi rendelkezik valamelyest a közös kassza kulcsával, akkor megkéred, hogy hirdessen a te weboldaladon és ne nagyon vizsgálgassa a költségeket, annyi pénz veszítse el közpénz jellegét, hogy megszámolni se lehessen.

Az is egy lehetőség, hogy a férjed a külügyminiszter, és valamely szerencsés csillagállás folytán úgy tudsz keresni évente 500 milliót (ami havi 41,6 Millió Forint, több mint 17 évi nyugdíjam, egyetlen hónap alatt!!!!), hogy se weblapra, se e-mail címre nincs szükséged.

Ha pedig miniszter vagy és szemmel láthatóan sokkal többet költesz, mint amennyit keresel, akkor legyél feltaláló. Ha ügyes vagy, hivatalosan is többet kereshetsz, mint az összes kollégád együttvéve.

Minden törvényes, minden szabályos csak rohadtul irritáltó.

Csapatok

Nyafognak nagyon. Szidják a Facebookot, most a Facebook a fertő meg a pokol kapuja. Fáj nekik, hogy a digitális térben sehol sem voltak. Hogy is lehettek volna?
A kormányváltásért dolgozó újságírói csapatban tevékenykedett többek között: Kovács Zoltán, Váncsa István, Székely János, Darvasi László, Grecsó Krisztián (ÉS), Tóta W. Árpád, Para Kovács Imre, (HVG), Új Péter, Bede Márton, Ács Dániel (444), Dull Szabolcs, Fábián Tamás (Telex), Pethő András (Direkt 36).
A (volt) kormányoldalon: Bayer Zsolt, Gajdos Ottó, (Hír TV), Bencsik András, (Magyar Demokrata), Huth Gergely (Pesti Srácok), Apáti Bence (Megafon).
Mint a Barcelona – Mezőmegyer SE. Így tényleg nem lehet nyerni.
Mondjuk a Gajdics biztos tudna olyat írni, mint a Tóta, csak neki a Facebook-ját megbuzerálták.

Védvonal

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerint azért van szükség a „Védvonal” elnevezésű hálózatra, mert állítása szerint a 2026-os választások óta „gyilkos terror” és „tiszás erőszakhullám” üldözi a Fidesz szavazóit és politikusait.

Lám, a Fidsznél minden maradt a régiben. Évekig a nem létező háborús vészhelyzet, háborús fenyegetés volt az unalomig mantrázott valótlanság, most a terror meg az erőszak lesz a következő hazug narratíva. Szerencsére ezeket a sületlenségeket már nem tudják péntekenként bemondani a Kossuth rádió mikrofonjába és nem tudják megjelentetni az ország összes óriásplakátján. Szegény Kocsis Máténak pedig komoly traumát jelenthetett az aranyhalai elvesztése, azóta sem bírt egyetlen – a valóságot valamelyest megközelítő mondatot leírnia. Bár előtte se nagyon.

A „védvonal” retorika nem valami új magyar találmány, hanem egy klasszikus politikai kommunikációs eszköz modern változata:

• külső/belső fenyegetés felépítése,
• identitásalapú mozgósítás,
• a politikai verseny biztonsági kérdéssé alakítása.

Ezt sok országban alkalmazták már különböző ideológiák mentén — bal- és jobboldalon egyaránt. A konkrét fenyegetés mindig változik, a kommunikációs mechanizmus viszont nagyon hasonló marad.

A „védvonal” szóhasználat különösen érdekes, mert katonai-logisztikai metafora. Legutóbb Szálasi Ferenc és a nyilas propaganda élt előszeretettel azzal a politikai narratívával, hogy „Magyarország a keresztény Európa utolsó védvonala”. Esetleg ismerős a mából?

Mi a cél?
• Az országot ostromlott helyzetként keretezni,
• az ellenfelet nem normál politikai riválisként, hanem veszélyként kezelni,
• és morális kötelességgé tenni az összezárást.

Az is elképzelhető, hogy egyszerű megelőzésről van szó. A Fidesz vezetői félnek az elszámoltatásról és minden ilyen irányú kísérletet bosszúnak, vegzálásnak fognak beállítani. Most próbálják maguk mellé állítani a vert sereg megmaradt részét, hátha kaphatnak onnan valami féle támogatást.

Az, hogy egy politikai stratégiát már többször sikeresen alkalmaztak, nem jelenti azt, hogy mindig és mindenhol pozitív hozadékkal bevethető. A Fidesz újra elköveti azt a hibát, hogy tankönyvekben leírt módszerekkel próbál előnyt kovácsolni. Mindent a leírtak szerint csinálnak, csak valahogy mindig az emberek, a választók életének, közérzetének jobbá tétele marad ki belőle. Inkább csak féljenek…

Utórezgések

Orbán a híveinek: „A Fideszben felállt egy védegylet, afféle segélyszolgálat. Ha hatalmi visszaélést tapasztalunk bárhol az országban, akár a legkisebb faluban is, ha valakit politikai okból ér akár szóbeli atrocitás, akár állásvesztés vagy fenyegetés, ott leszünk, védelmet és nyilvánosságot teremtünk”.
Megvédik, mint a magánnyugdíj pénztárakat a tőzsdézéstől. Megvédik, mint a nyugdíjak vásárló értékét.
“Amit viszont ma látok, hogy a hatalom el akarja hallgattatni a jobboldali nyilvánosságot. A marketing- és médiaszerződéseket nem teljesítik, számlákat fagyasztanak be, utalások maradnak el.” Nem kell elhallgattatni a jobboldali nyilvánosságot. Ezek a médiumok állami pénzek nélkül életképtelenek. Maguktól is elhalkulnak és nem lesz utánuk csak üdítő, őszinte csend.

Orbán Viktor szerint: “Ez Magyarország elmúlt száz évének legsikeresebb korszaka volt, a magyar polgárosodás legsikeresebb tizenhat éve.
Tényleg? Biztos ez? Rekord infláció, siralmas egészségügy, hatalmas államadósság, a demokratikus intézményrendszer lebontása, leuralt média és oktatás, kivándorlás, csökkenő lélekszám, felesleges giga beruházások, folyamatos hazugságok, fenyegetések és megtévesztések. De ne legyünk igazságtalanok, volt olyan gázszerelő, aki óránként 54 milliót tudott keresni. Neki ezek tényleg a legsikeresebb évei voltak.

Bayer Zsolt nem ért semmit. „Olyan érzésem van, mintha 1919 lenne, csak 1919-ben – ez nem felmentés, csak legalább valami magyarázat – mondjuk az isonzói lövészárokból hazakerült magyar bakának volt némi oka, hogy mérges meg ideges legyen. Most nem látom az okot. És ehhez képest van a társadalomnak egy rétege, amelyik ’19 hangulatában szerintem még szívesen fel is akasztana embereket. Én ezt egyszerűen nem tudom megérteni” – mondta.
Azt ne firtassuk, hogy honnan tudhatná, hogy milyen volt a hangulat 1919-ben, amikor több mint negyven évvel később született. Maradjunk csak az oknál, amit nem lát. Talán azért, mert pontosan azt csinálja, mint mindig is, hogy amit beszél, az egyszerűen nem létezik. Az nem a valóság. Aki pedig nem a valóságot mondja, azt köznyelven úgy hívják, hogy hazudik. Nagy Feró már régen megénekelte, hogy „Aki hazudik, az csal, Aki hazudik, az lop, Hazudni, csalni: csúnya dolog! Kapott is egy Kossuth díjat. Ki tudja, milyen rétegre gondol Bayer, amikor akasztani vágyó emberekről vízionál. A választási győzelem napján és azóta is mindenhol csak mosolygó, ünnepelő, bizakodó embereket lehet látni. Hol látott Bayer „akasztani vágyó réteget”? Nyilván sehol. Ha valaki nyilvánosan követelné Bayer felakasztását, akkor csak azt kellene kiderteni, hogy mennyit fizetett neki Bayer, hogy ezt megtegye. Megpróbál magukból mártírt csinálni. Most is, mint eddig, hazugsággal, ferdítéssel, manipulációval. Mikor kezd el bármit is megérteni? Vagy nagyon is érti?

Két kegyelem

Kónya Endre, akinek Novák Katalin kegyelmet adott, nem is volt pedofil. Csak fedezni próbálta a főnökét, a pedofil Vásárhelyi Jánost. És emiatt Nováknak le kellett mondania. Göncz Árpád volt Köztársasági Elnök pedig kegyelmet adott egy gyilkosnak, aki egy 9 éves kislányt megerőszakolt és megölt és őróla városrészt neveztek el Budapesten. Micsoda dolog ez? – kérdezi valaki a Facebookon.

A kommentelő narratívája nagyon jól mintázza a Fidesz általános kommunikációját. Amit mondanak, abban van némi igazság, de kontextusában ordenáré hazugság.

Eleve elfogadhatatlan dolog relativizálni a pedofil bűnpártolását. Hogy ő nem is volt pedofil, csak megfélemlítéssel, fenyegetéssel próbált hamis tanúzásra rávenni kiszolgáltatott gyerekeket. Ez olyan nagy ügy? Az bizony. Ezek a gyerekek rájuk voltak bízva. És ezzel aljas módon visszaéltek, ahogyan a kapcsolataikkal is. Kónya édesanyja megkereste Balogh püspököt és segítségét kérte a fia ügyében. Balogh pedig mentoráltja, Novák Katalin segítségét kérte. Így kapott kegyelmet a pedofil segítője. Kónya a székelyföldi Zaboláról származott, édesanyja jóban volt a szintén itt élő Mikes Katalin grófnővel. Itt található a luxus kastélyszállóként üzemeltetett Mikes-kastély, melyben a kegyelem után Novák Katalin a családjával nyaralt. A Mikes család Lévai Anikóval, Orbán Viktor feleségével is jó viszonyt ápolt, kaptak is a kastély felújítására közel 1 milliárd forintnyi közpénz-támogatást. És ami a legfontosabb: az elnöki kegyelemmel Kónya újra munkába állhat, akár a gyermekvédelem területén, mert a kegyelemmel újra büntetlen előéletűnek számít, a múltja jogi értelemben makulátlan, mint a frissen hullott hó.

Göncz Árpád valóban kegyelmet adott egy gyilkosnak, csak azzal az óriási különbséggel, hogy az elkövető nem távozhatott szabadon, hanem a halálbüntetését életfogytiglanra változtatták. Göncz Árpád nem Varga Bélának adott kegyelmet, hanem ahhoz az elvhez volt hű, hogy Magyarországon ne legyen halálbüntetés. Elfogadta azt az alapelvet, hogy az állam nem rendelkezhet a polgárai élete felett, és a visszafordíthatatlan ítéletek miatt (téves ítélet esetén) az igazságszolgáltatás javíthatatlan hibát követhet el. A két esetet csak nagy rosszindulattal, és a tények teljes figyelmen kívül hagyásával lehet összemosni. Ehhez viszont jól értett a Fidesz propaganda gépezete.

Do you speak English?

Az, hogy Európai Parlamenti kéviselőként valaki nem beszél semmilyen idegen nyelvet, nem egyedülálló, de mindenképp a nagyon szűk kisebbséghez tartozik. Bizonyos társasági körökben, főleg a fiatalok között ma már itthon is alap, hogy valaki beszéljen angolul. A mindennapi életben tapasztalható társadalmi megítélés az Európai Parlament mikrovilágában hatványozottan és sokkal kíméletlenebbül jelenik meg. Bár a diplomáciai protokoll miatt nyíltan ritkán alázzák meg egymást, a kulisszák mögött nagyon komoly következményei vannak a nyelvtudás hiányának. A képviselők és a brüsszeli diplomaták alapvetően a következőképpen kezelik az idegen nyelvet nem beszélő társaikat:
Szakmai elszigetelés (A „magányos harcos” státusz):
Azokat a képviselőket, akikkel nem lehet közvetlenül beszélni, egyszerűen kihagyják az informális egyeztetésekből. Mivel a jogszabályok szövegét, a kompromisszumos javaslatokat a folyosókon vagy zárt ajtók mögött tárgyalják le, aki nem ért szót a többiekkel, azt simán megkerülik.
A politikai súly elvesztése:
Az EP-ben a legnagyobb presztízst a jelentéstevői (rapporteur) és árnyék-jelentéstevői pozíciók jelentik. Ha egy képviselő nem beszél angolul, képtelen koordinálni a különböző frakciók módosító indítványait. Emiatt az ilyen képviselőket a saját frakciójuk is háttérbe szorítja, mert nem lehet rájuk fontos szakmai feladatot bízni.
Intellektuális és politikai lebecsülés:
A brüsszeli kultúrában a nyelvtudás a minimális kompetencia része. Ha valaki csak az anyanyelvén beszél, a kollégái gyakran – akár igazságtalanul is – provinciálisnak, lusta politikusnak vagy felkészületlennek tartják, aki nem veszi komolyan az európai szintű munkát.
A „bábu” szerep:
Az angolul nem tudó politikusok teljesen a saját asszisztenseik, tanácsadóik és tolmácsaik támogatására vannak utalva. A többi képviselő pontosan tudja, hogy az illető nem saját maga fogadja be az információkat, hanem egyfajta „bábuként” hajtja végre azt, amit lefordítanak neki, ez pedig radikálisan csökkenti a személyes tekintélyüket. Bár hivatalosan minden nyelv egyenrangú, a valóságban az idegen nyelvet nem beszélő képviselőkre a többség úgy tekint, mint akik nem teljes értékű szereplői a politikai játéktérnek.

Deutsch Tamás 2009 óra képviseli Magyarországot és a Fideszt az Európai Parlamentben, komolytalan angol nyelvtudással.

Szeretet kampány

Az AI monumentális adatbázisból meríti az információkat.
Amikor kérdezem, hogy hogyan lehet a legvadabb szemenszedett hazugságokra politikai kampányokat építeni, minden elvetemült kampányfogásra van egy tudományos válasza. Ezt ekkor alkalmazzák, azt meg akkor. Alternatív valóság. Adatbázis gyűjtés. A tábor egyben tartása. Nem számítanak a tények, csak az érzelmek. Mi és ők. A békepártiak és a háborúpártiak.
A legalapvetőbb ember szükségletek (éhség, háború, biztonság) veszélybe kerülésének előrevetítésével jó választási eredményeket lehet elérni. Valahogy mindig hiányoznak a politikai stratégiákból a választók érdekei. Mondják ugyan, hogy megkérdezik őket (Nemzeti Konzultáció), de az is csak a propaganda és a szavazatszerzés céljából történik. A véleményekre tesznek, kilenc emelet magasról.
Kérdezem Okos Barátomat (Chat GPT): Hónapok óta tartó, milliárdokba kerülő háborús fenyegetés után van élő ember aki elhiszi, hogy a Fideszé szeretet kampány volt?
Válasz: Ez az ellentmondás valóban feszíti a józan észt, de a politikai kommunikációnak gyakran nem a logikai koherencia, hanem a pszichológiai hatásmechanizmus a célja.
Puff neki. Erre is tud valamit. Ki is fejti: A pszichológiai kutatások szerint, ha valaki éveken át érzelmileg elköteleződött egy oldal mellett, a számára kényelmetlen tényeket (pl. a háborús riogatást) hajlamos átértelmezni vagy figyelmen kívül hagyni, hogy elkerülje a belső feszültséget. Nekik a „szeretet” nem a kampány tartalmát, hanem a „közösséghez tartozás érzését” jelenti.
A politikusok és szakértőik ismerik ezeket a trükköket, és be is vetik. Nem aggódnak amiatt, hogy amit csinálnak az etikus vagy nem, tisztességes vagy nem. Tisztességgel nem lehet választást nyerni.
A válaszópolgár meg csak néz, mint parasztgyerek a vegán kolbászra. És nem érti, hogy lehet már megint ekkorát hazudni?

Következő oldal →

Mint annyian, én is régóta töröm a fejem, hogy mivel lehetne a jobb megélhetéshez szükséges plusz forintokat előteremteni. Persze most sem panaszkodhatom, hideg-meleg víz folyik a falból, nem fázom, nem éhezem, de tudod miről beszélek. Ahogy Woody Allen mondta, jobb gazdagnak lenni, mint szegénynek, már csak anyagi szempontból is.

Egy Józan ész bolt. Ez kellene nekem. Mindig, mindenkinek szüksége van rá, reklámozni se nagyon kellene, vinnék mint a cukrot.

Azaz hogy…

Venni csak az venne, aki azt gondolná, hogy neki nincs, vagy nincs elég.

Na, itt kezd a nagy ötlet hamvában halni. Ki az ma Magyarországon, aki azt gondolja, hogy ő nem a józan esze mentén cselekszik? Ki az, aki bemenne a boltba és azt mondaná: sokat hallottam a józan észről, gondoltam kipróbálom.

Ez elő nem fordulhat. Mifelénk ugyanis észtúltermelés van, mindenki mindent jobban tud, mint a másik – nem sokáig húzná az én kis boltom.

Az itt megjelentek csak gondolatok. Remélem nem ártok vele senkinek.